Slovenská pohoří

Tak vévodit budou samozřejmě Vysoké Tatry. Se svojí nejvyšší horou Gerlachovský štít 2654,4 metrů nad mořem. Jak jistě víte, celé to spadá pod Karpaty. Bohužel je tu příliš živo, a to skoro pořád. Potřebujete-li klid, zkuste také Tatry, ale Belianské. Zde je nejvyšší vrchol Havran s výškou 2152 metrů nad mořem. Nebo se také můžete podívat do nedalekého pohoří Roháče.

vrcholy hor

Podívejme se však o něco blíže naší republice, pokud se vám nechce cestovat tak daleko. Prakticky za rohem je pohoří Bílé Karpaty. Pokud zde tedy budete, jistojistě navštivte vrch Velká Javořina, kde vede hranice mezi našimi státy a kde se často pořádají všelijaká setkání obou národů.

Za návštěvu by jistě stálo i Slovenské rudohorie, s nejvyšší horou zvanou Stolica a výškou 1476 metrů.

Na stranu Slovenska také zasahují Javorníky, ale i Beskydy. Nu a dále nalezne zdatný cestovatel také pohoří Malá a Velká Fatra. Velká Fatra má nejvyšší vrch Ostredok, s výškou skoro 1600 metrů. Malá Fatra má i přes svůj název vrcholek o sto metrů vyšší a jmenuje se Kriváň.

Domníváte se, že jsem opomenul napsat o těch nejznámějších a nejnavštěvovanějších horách, totiž Nízkých Tatrách. Nezapomněl. Ačkoli názvem Nízké trochu klamou. I ony totiž mají své dvoutisícovky a není tam jen jedna. Je to například Dereš, Štiavnica a pak samozřejmě nejvyšší hora Nízkých Tater a tou je Ďumbier, kde se v minulosti intenzivně těžilo zlato, dolovala železná ruda a antimonit. Tato hora přesahuje dvou tisícovou hranici jen o čtyřicet tři metry, ale zkuste si to vyšlapat.
štrbské pleso

Všelijakých dalších menších pohoří a hor je u východních sousedů samozřejmě ještě více, a nelze je zde jmenovat všechny. Zde jsou ty nejvyšší a dá se říci, že i nejznámější. Procestovat je všechny snad ani nelze a už vůbec ne zdolat všechny vrcholy. Nuže, vyberte vhodnou obuv a oblečení a šup šup, ať už jste na některém jmenovaném vrcholu.