Spočítejte si svůj plat

Když už někdo pro někoho pracuje, není to jeho plezír. Dělá to proto, že z toho chce něco mít. A to pochopitelně peníze. Ano, kdyby neexistovaly výplaty, nikdo by se nestal ničím zaměstnancem, každý by si hrál jenom na vlastním písečku. A jistě si dokážete domyslet, jak by to potom s lidstvem dopadlo, jak nevalně bychom si žili. Každý by měl jenom to, na co by svými silami stačil. A zkuste si rozumně odpovědět na otázku, co byste pro sebe dokázali z toho všeho, co dnes a denně používáte, vytvořit sami. Bída, že?

rozložené pětieurovky

A abychom se měli lépe, musí tedy lidé pracovat. A aby pracovali, musí dostávat svoji výplatu. Ale co se tito dozvědí, když se na tento údaj zeptají svého budoucího zaměstnavatele? Obvykle zazní hrubá mzda. A zaměstnanec tak nejednou nadále zůstává víceméně v nevědomosti. Protože buď vůbec neví, jaký je rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou, nebo si tento rozdíl nedokáže spočítat. A tudíž stejně neví, kolik že vlastně dostane.

A protože to člověk vědět musí, aby věděl, jaký životní standard mu jeho plat umožní, přijde v takovém případě určitě vhod jednoduchá kalkulačka mzdy 2021. Do té totiž stačí zadat několik základních údajů, a ona to hned člověku spočítá. A dotyčný tak hned ví, kolik odevzdá na dani z příjmu a sociálním a zdravotním pojištění a kolik mu z toho zůstane.

tři mince

A teprve v tuto chvíli se může člověk skutečně zodpovědně rozhodnout, zda onu práci přijme, zda mu uvedená mzda bude stačit, nebo zda bude lepší říci si o víc nebo zkusit štěstí v nějaké jiné firmě, jež mu dokáže nabídnout víc, tolik, kolik by chtěl dostávat.

A tím je zmíněná kalkulačka vlastně nenahraditelná. Nebýt jí, musel by člověk riskovat, že se upíše zaměstnavateli, u kterého si na sebe dost nevydělá, nebo by si musel zaplatit nějakého účetního, který by mu to přepočítal. A proč by toto někdo podstupoval, když je tu i takovéto jednoduché řešení?