Bavit se je fajn!

Děti i dospělí se obecně rádi baví, hrají si…Je to pro psychické i fyzické zdraví velmi prospěšná záležitost, ale každý má jinou míru schopnosti se umět bavit. Důležité je již zázemí v rodině, kde vyrůstáme. Jestli je volný čas dětí méně organizován a kontrolován rodiči nebo rodiče utvářejí a organizují aktivity, aby se děti nenudily. I v této oblasti platí, že rodiče jsou VZOREM-jak tráví volný čas oni, tak to často přejímají do svého života i děti!
vodní skluzavka
Čím dál více se taky potvrzuje, že zábava má své místo i ve škole v procesu učení! Autor nového originálního způsobu učení Prof.Dr.Georgi Lozanov, tzv. „sugestopedie“ má vizi, že pokud se při výuce zkombinuje prožitek, pohyb a učení- dojde k rychlejšímu naučení látky a taky zapamatování si! Dále se do tohoto procesu doporučuje zapojit i hudba, hlavně barokní, jedinec se zklidní a více vše vnímá! Propagátoři těchto metod tvrdí, že při jejich aplikaci je minimálně 3x větší účinnost při zapamatování si textu a učiva a celkově dochází k psychorelaxačnímu vlivu.
A jak jsme na tom s volným časem, kdy se můžeme věnovat aktivitám, které nám přináší radost?
Podle sociologického ústavu AV ČR je prokázáno, že-
nejvíce volného času mají mladí lidé do 24let- přes 7hod./denně. S věkem volný čas opět klesá, až zase senioři a lidé starší 65 let mají přes 8 hod. volného času denně. Takže v průměru má každý dospělý Čech, v běžný den, 6,5h volného času.
hraní piškvorek
A jak jej využíváme….?!
Nejběžnější a nejdéle trvající aktivitou je – v průměru 2h/d sledování televize, pak 1h odpočinek, 1h věnujeme rodině, přátelům,1/2h čtení nebo poslech hudby, 1/2h brouzdání na internetu, …zbytek času připadána ostatní aktivity a zážitky. / pobyt v nákupních centrech, nejen za účelem nákupu, sport, koníčky.
Co Vám dělá největší radost?
Čím nejraději vy naplňujete svůj vzácný volný čas…?!