Cukrovka neboli diabetes

Nezdravý životní styl, špatná životospráva a zejména absence fyzické aktivity mají nemalý vliv na vznik cukrovky, která náleží mezi velmi rozšířenou civilizační chorobu. Postihuje čím dál více lidí. Mladou generaci nevyjímaje! Samozřejmě, že i dědičná dispozice má vliv na příčinu onemocnění. O to více je podstatná prevence! Zkrátka – hýbat se!
cukrovka nemoc
Vznik cukrovky aneb možná jste nevěděli, že…

Cukrovka je onemocnění, při kterém je zvýšená hodnota hladiny krevního cukru. V případě, že hodnota cukru v krvi je překročena, jedná se o diagnózu zvanou diabetes. Cukrovka a její příčina je způsobena rovněž konzumací a značným příjmem stravy bohaté na sacharidy. Není pravdou, že za vznik této civilizační choroby může nadbytek cukru a sladkostí. Jedná se o mýtus. Zejména dříve tomu tak bylo, že se říkalo, jestliže někdo příliš holduje sladkému, hrozí mu cukrovka. Což není pravda! Naopak v rámci potravin jsou větší hrozbou uzeniny a nadměrné solení.

Cukrovka bohužel dokáže mít velmi negativní vliv i na délku života, neboť dokáže ukrást až osm let. Rovněž diabetik je vystaven vyššímu riziku infarktu či mozkové příhodě. Svůj nemalý podíl na vzniku cilivizačních chorob, tj. i na vzniku cukrovky má taktéž stres a obezita.Diabetes I. a II. stupně

  1. Cukrovka I. stupně – je méně častá, především zde hraje jednu z hlavních příčin vzniku dědičnost, rovněž také viry a různé infekce. Příznaky se projevují zejména častým močením, neustálým pocitem žízně, slabostí či nadměrným hubnutím.


  1. Diabetes II. stupně – je nejrozšířenější, mezi rizikové faktory náleží zejména obezita, nedostatek fyzické aktivity a celková eliminace pohybu, sedavé zaměstnání, zvýšený cholesterol v krvi, vysoký krevní tlak. Mezi typické příznaky u tohoto typu je únava, ospalost, mnohdy zamlžené vidění, různé kožní infekce, abnormální žízeň, špatné hojení ran a bolesti nohou.

potřeby při cukrovce

Prevence

V rámci cukrovky I. stupně není doposud prokázána účinnost v adekvátní prevenci. Avšak ochrana před vznikem cukrovky v rámci II. stupně je především v dostatečném pohybu, ve vyvážené a zdravé životosprávě, v dodržování zdravého životního stylu, vždy dbát, aby výdaj energie byl vyšší než příjem. Nezapomínat, že taktéž kouření a konzumace alkoholu má negativní vliv.

Posted in Nezařazené