Skateboarding

Skateboarding je adrenalinový sport, který se provozuje buď ve skateparku nebo ve vertikální rampě. Jezdci se říká skater slangově se mu říká „skejťák“.
helma a skateboard
Vznik 1940 – 1960
Skateboarding vznikl v 50. létech díky surfařům, kteří neměli vlny. Když neměly vlny tak vzaly surf a namontovaly zespod kolečka z bruslí, aby mohly jezdit po chodníku, proto se tomuto stylu říkalo „chodníkové surfování“. Ze začátku byly surfy stejné na oba druhy ježdění, vodní i suchý. Po čase se zmenšily, a nakonec se začaly dělat lisováním tenkých stlačených vrstev dřeva podobně jako je tomu dnes. Jeho popularita jako sportu je ale i přesto až do 70. let stále velmi malá.
1970
na začátku 70. let zažíval skateboarding nárůst obliby, to vedlo k tomu, že firmy začaly vyrábět a vyvíjet nové komponenty pro skateboarding. Začaly se vyvíjet kolečka z polyuretanu s extrémní tvrdostí a trucky (nápravy) přímo pro skateboarding. „Skejťáci“ mohly díky novým technologiím vymýšlet složitější triky. 1976 toto období přineslo do Kalifornie velké sucho a díky tomu vyschly bazény na zahradách kde začaly „skejťáci“ jezdit a vylepšovat styl jízdy.
kluk a skateboard
1980
V tomto období zažívá skateboarding „zlaté časy“. Bylo vynalezeno Ollie (výskok bez použití rukou) a to Alanem Gefaldem. Dále tu byl Rodney Mullen, který prakticky vytvořil street skateboarding tak jak ho dnes známe. Přišel s celou řadou nových triků jako je Kickflip, Imposible, Casper a mnoho dalších.
Současnost
Dnešní prkna pro skateboarding mají šířku 7 a čtvrt až 8 palců a jejich délka je 32 palců. Oproti dřívějším skateboardům jsou desky lehčí a jejich šířka se také zmenšila. Kolečka se vyrábí z extrémně tvrdého polyuretanu o tvrdosti 99a. Nápravy pro skateboard se dělají z různých materiálů s různou výškou podle stylu jízdy „skejťáka“ a prostředí v kterém jezdí.
Styl jízdy se dělí na dva základní, a to Goofy kdy je pravá noha vepředu a levou se jezdec odráží, druhý styl se jmenuje Regular což je opak tudíž vepředu je levá noha a odrážíte se pravou.
Základní triky
Ollie – výskok bez použití rukou. Tento trik je naprostý základ, z kterého vychází 90 % všech triků.
Ollie 180 – Výskok bez použití rukou s otočkou 180 stupňů. Tento trik se dá kombinovat se spoustou dalších
Kickflip – protočení desky podél horizontální osy o 360 stupňů při výskoku
Manual – jízda po zadních kolečkách kdy je potřeba udržovat stabilitu. Jízda po předních kolečkách se jmenuje Nosemanual.

Posted in Nezařazené